Deň Európy 2024: Európske inštitúcie v celej Európe vítajú občanov na podujatiach organizovaných v rámci dňa otvorených dverí

Pri príležitosti Dňa Európy, 9. mája, oslavuje EÚ dosiahnutie jednoty a dlhodobého mieru a pripomína si podpísanie Schumanovej deklarácie v roku 1950. Mesiac pred voľbami do Európskeho parlamentu (6. až 9. júna) budú môcť občania navštíviť inštitúcie EÚ v Bruseli i v ďalších mestách a dozvedieť sa viac o tom, čo Európa robí pre nich a spolu s nimi. Budú sa môcť zapojiť do diskusií, živých vystúpení, hier a iných aktivít.

Európsky parlament

V Európskom parlamente začne podujatie pri príležitosti Dňa Európy 4. mája. Slávnostne ho otvorí podpredseda Európskeho parlamentu Marc Angel (S&D, LU). Program bude pokračovať aktivitami zameranými na všetky vekové skupiny, informačnými stánkami a krátkymi workshopmi na témy boj proti dezinformáciám, ženy v politike a predvolebná kampaň. Občania budú mať možnosť dozvedieť sa, ako voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu, prečo je účasť vo voľbách dôležitá a ako možno prispieť k ochrane demokracie. V Bruselskom Parlamentáriu si budú môcť so sprievodcom prehliadnuť výstavu VOTE. Celý program možno nájsť tu a zoznam všetkých podujatí organizovaných v 27 krajinách EÚ je k dispozícii tu.

Rada Európskej únie

Počas zasadnutia Rady v Bruseli sa návštevníci 4. mája budú môcť vybrať po stopách lídrov EÚ. Celý deň sa budú organizovať prehliadky so sprievodcom. Občania môžu prísť bez toho, aby sa vopred zaregistrovali, a prehliadnuť si aj architektúru budov Rady. Pre mladších návštevníkov sú pripravené animácie vrátane hľadania pokladov. Každý z 27 členských štátov bude mať stánok, v ktorom predstaví svoje národné tradície, kulinárske špeciality a turistické atrakcie. Návštevníci ich budú môcť objavovať interaktívne a zúčastniť sa na živých vystúpeniach. Výstava bude venovaná 20. výročiu rozšírenia EÚ v roku 2004. Viac informácií možno nájsť tu.

Európska komisia

4. mája bude pre občanov otvorená budova Berlaymont. Budú mať príležitosť dozvedieť sa o jej úlohe, prehliadnuť si tematické dediny, ktoré boli vytvorené pre túto príležitosť, a objavovať históriu EÚ a naše hodnoty. Návštevníci sa dozvedia, čo robí Komisia na obranu našej demokracie a rozmanitosti a ako budujeme digitálnejšiu a zelenšiu budúcnosť. Súčasťou prehliadky je aj samostatná sekcia venovaná našej podpore Ukrajine. Na programe sú aj osobitné aktivity, ktoré pripomenú 20. výročie rozšírenia EÚ, 25 rokov od vzniku eura a 30 rokov jednotného trhu. Celý program možno nájsť tu. Rôzne podujatia budú organizovať aj zastúpenia jednotlivých členských štátov.

Európska centrálna banka

Občania budú mať možnosť dozvedieť sa o eure, spoločnej mene 20 krajín EÚ, o projekte digitálneho eura, ako aj o tom, čo ECB robí na udržanie stability cien a bezpečnosti a spoľahlivosti bánk. Odborníci z ECB ponúkajú 4. mája stretnutia v Európskej komisii v Bruseli (viac informácií možno nájsť tu). V ten večer otvorí ECB svoje brány v rámci podujatia Noc múzeí vopred zaregistrovaným návštevníkom vo Frankfurte a 9. mája sa zúčastní na frankfurtskom európskom festivale.

Európsky dvor audítorov

Audítori EÚ v Luxemburgu ponúknu 9. mája pútavé interaktívne hry a možnosť otestovať svoje audítorské zručnosti. Rodiny a záujemcovia všetkých vekových kategórií sa budú môcť dozvedieť, ako Dvor audítorov pomáha chrániť peniaze občanov EÚ. Podrobný program možno nájsť tu.

Európska služba pre vonkajšiu činnosť

Európska služba pre vonkajšiu činnosť pozýva občanov, aby 4. mája prišli spoznávať dynamickú prácu diplomatickej služby EÚ v Bruseli a na celom svete. Môžu sa zapojiť do rozhovorov so stálymi predstaviteľmi pri EÚ a získať informácie o úlohe EÚ pri podpore mieru, ľudských práv a udržateľného rozvoja vo svete. Podujatie bude sprevádzať živá hudba, tanečné predstavenia, a workshopy. Pripravené sú aj kulinárske pochúťky z rôznych miest sveta. Obohatením tohto zážitku bude premietanie rôznych filmov v kinosále. Pre deti sú pripravené mnohé zábavné aktivity a bábkové predstavenie. Podrobný program možno nájsť tu.

Európsky hospodársky a sociálny výbor

Európsky hospodársky a sociálny výbor, ktorý predstavuje organizovanú občiansku spoločnosť EÚ, otvorí svoje brány 4. mája v Bruseli. Jeho členovia budú aktívne diskutovať s ľuďmi. V týchto diskusiách bude priestor aj na otázky, ktoré ľudí znepokojujú a trápia. Na programe sú aj interaktívne hry, kvíz o EÚ, živá hudba a rôzne aktivity pre deti. Pri návšteve budovy EHSV sa návštevníci budú môcť stretnúť aj s členmi a zamestnancami EHSV vo finiši cyklistických pretekov na zvýšenie informovanosti o európskych voľbách. Celý program si možno pozrieť tu.

Európsky výbor regiónov

Zastupiteľstvo regiónov a miest EÚ otvorí 4. mája svoje priestory v Bruseli, kde budú mať občania možnosť stretnúť sa s politikmi zvolenými na úrovni regiónov a orgánov samospráv obcí. Interaktívne stánky a aktivity ponúknu príležitosť dozvedieť sa viac o úlohe Výboru regiónov jeho a odhodlaní približovať EÚ jej miestnym komunitám. Pri príležitosti tohto dňa a zároveň 30. výročia vzniku výboru sa uskutoční festival regiónov a miest s ochutnávkami, kvízmi a digitálnym predstavením, ktorý bude oslavou rozmanitosti našich území. Viac informácií možno nájsť tu.

Európska investičná banka

Pri stánku Európskej investičnej banky pri príležitosti Dňa Európy 4. mája v Bruseli a 9. mája v Luxemburgu (podrobnosti možno nájsť tu) si návštevníci môžu prehliadnuť ikonické projekty, ktoré financuje EIB v ich krajine. Takisto sa môžu oboznámiť s iniciatívami financovanými zo zdrojov EIB, ako sú miestne nemocnice, dopravná infraštruktúra (vlaky alebo metro), či protipovodňové zábrany, ktoré chránia ich mestá. Získajú informácie o EÚ, ktoré budú môcť využiť v kvíze a vyhrať zaujímavú cenu.

Súvislosti

Európa si 9. mája pripomína zakladajúci dokument EÚ – Schumanovu deklaráciu. Toto vyhlásenie, ktoré bolo podpísané 9. mája 1950, predstavuje odrazový mostík pre spoluprácu v Európe a mier na našom kontinente. Deň Európy je symbolom otvorenosti, transparentnosti, demokracie a jednoty EÚ.

Tohtoročný Deň Európy sa koná 45 rokov po prvých európskych voľbách v roku 1979 a krátko pred voľbami, ktoré prebehnú 6. až 9. júna 2024 vo všetkých krajinách EÚ.

DODATOČNÉ INFORMÁCIE

Deň Európy 2024 – webová stránka EP

https://www.europarl.europa.eu/europe-day/sk/

Deň Európy 2024 – medziinštitucionálna webová stránka

https://europeday.europa.eu/index_sk 

Webová stránka venovaná voľbám do Európskeho parlamentu

https://elections.europa.eu/sk/

Tlačové materiály o voľbách do Európskeho parlamentu

https://www.europarl.europa.eu/news/sk/press-room/press-tool-kit

Súvisiace témy

Login